-A +A
Kopia obrazu Jana Matejki 161 X 110 cm olej, płótno (oryginał malowany na desce)

Obraz namalowany przez Matejkę na zamówienie księcia Heliodora Czetwertyńskiego w Krakowie. Obecnie znajduje się w zbiorach prywatnych. Obraz przedstawia Bolesława Chrobrego wjeżdżającego do Kijowa w 1018 r., po zwycięskiej wyprawie mającej na celu przywrócenie na Rusi władzy jego zięcia kniazia Światopełka, usuniętego z przez Jarosława.
Pośrodku sceny król konno w zbroi i płaszczu na ramionach, z uniesioną prawicą z mieczem, przekracza bramę. Po prawej stronie od niego Światopełk na koniu po lewej -córka króla, a żona Światopełka, za nią biskup Reinbern.Na pierwszym planie, po prawej stronie, poniżej chorągwi z ikoną, biskup Atanazy w kapie i mitrze podaje zwycięzcy dary na złotej tacy; za nim orszak bojarów i diaków.
Po lewej stronie -grupa kobiet: wśród nich siedząca w rodzaju lektyki (zw. Vinaigrette, używanej dopiero w początkach XVIII w.) Predyslawa, siostra Światopełka. U góry na balkonach murów postacie żołnierzy; poprzez podniesioną do góry bramę widać kopuły cerkwi.

Wszystkie moje prace są chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie i kopiowanie obrazów i zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia (04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83)
>> Więcej szczegółów tutaj <<